Šľapací kúpeľ - Penzion Bratislava | Penzion RAKI

Táto procedúra priaznivo pôsobí na bolesti hlavy, migrénu, vegetatívne poruchy, poruchy krvného obehu (chladné nohy). Je to vynikajúca žilová gymnastika pri začínajúcich varixoch, prispieva k uvoľneniu členkov a kĺbov nôh, vhodná je po úrazoch v tejto oblasti.
Priebeh procedúry
Striedavý kúpeľ kameňový v studenej a teplej vode. Patrí medzi čiastočné kúpele.
Používajú sa pri ňom dve malé vaničky – jedna s teplou, druhá so studenou vodou. Na začiatku procedúry klient vstúpi do teplého kúpeľa a pri stálom prešľapovaní v ňom zostane cca 1 minútu, následne vstúpi do studeného kúpeľa, kde pri stálom prešľapovaní zotrvá cca 15 sekúnd. Potom prestúpi späť do teplej vody.
Celkovo sa striedanie vaničiek opakuje 6-10 krát. Procedúra trvá cca 15 minút.
Pri predpisovaní procedúry sa berie maximálny ohľad na zdravotný stav klienta, jeho reaktivitu na podnety a psychickú pohodu.
Medzi jej hlavné pozitívne efekty patrí utíšenie bolesti a relaxačný účinok.

Striedavý šľapací kúpeľ
Je aktívny pohyb prešľapovaním nôh vo vaničkách, naplnených vodou s kontrastnými teplotami. Začína sa v horúcej vode (40° - 46° - 50°C) v trvaní 1 - 2 minút, potom pacient prešliapne do studenej vody (10° - 16°C) na 15 - 30 sekúnd a celý cyklus sa opakuje 6 - 10-krát. Procedúra končí vždy v studenej vode, na záver s vyutieraním froté uterákom. Trvanie procedúry je 15 minút.